Загальні та спеціалізовані служби підтримки осіб, постраждалих від домашнього насильства

Дата: 06.01.2025 11:15
Кількість переглядів: 147

Фото без опису

Законодавством України передбачено діяльність загальних та спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб, робота яких спрямована на надання комплексної допомоги постраждалій особі, а саме надання повної та всебічної інформації про її права, надання соціальних послуг, соціальної, психологічної допомоги, та надання притулку у разі необхідності, тощо.

До загальних служб підтримки постраждалих осіб належать заклади, які, у тому числі, надають допомогу постраждалим особам:

  1. - центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;

  2. - притулки для дітей;

  3. - центри соціально-психологічної реабілітації дітей;

  4. - соціально-реабілітаційні центри (дитячі містечка);

  5. - центри соціально-психологічної допомоги;

  6. - територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг);

  7. - інші заклади, установи та організації, які надають соціальні послуги постраждалим особам.

До спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб належать:

  1. - притулки для постраждалих осіб,

  2. - центри медико-соціальної реабілітації постраждалих осіб,

  3. - кол-центр з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей,

  4. - мобільні бригади соціально-психологічної допомоги постраждалим особам та особам, які постраждали від насильства за ознакою статі,

  5. - заклади та установи, призначені виключно для постраждалих осіб та осіб, які постраждали від насильства за ознакою статі.

Зупинимося на доступі до послуг спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб.

Мобільна бригада соціально-психологічної допомоги постраждалим від  домашнього насильства — спеціалізована служба підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.

Перші мобільні бригади були створені у жовтні 2015 року за підтримки Фонду народонаселення ООН у співпраці з МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» в рамках гуманітарного реагування на Сході України.

На сьогодні (січень 2025 року) на території м. Умань працює така мобільна бригада, посадові особи якої надають психологічні консультації та підтримку постраждалим від насильства, планово або екстрено реагують на звернення про випадки насильства, інформують про медичні, юридичні й інші послуги, які можна отримати для подолання наслідків насильства, скеровують постраждалих до інших загальних або спеціалізованих закладів (притулки, денні центри, кризові кімнати, тощо, консультують потерпілих про їх права та шляхи отримання допомоги, розробляють план безпеки та проводять оцінку ризиків для постраждалих, проводять інформаційно-просвітницьку діяльність для запобігання насильству.

До мобільної бригади соціально-психологічної допомоги можна звернутися за номером телефону 0961459521.

Притулки та денні центри.

Для надання безпечного місця у випадку домашнього насильства в Україні функціонує мережа притулків та денних центрів.

Основною метою функціонування притулків є надання постраждалим особам місця безпечного тимчасового перебування та комплексної допомоги: психологічних, соціально-побутових, соціально-медичних, інформаційних, юридичних та інших послуг.

Денні центри функціонують з метою надання комплексної соціально-психологічної та первинної правової допомоги, а також соціальних послуг постраждалим особам та для забезпечення їм (за потреби) можливості короткострокового або цілодобового перебування у спеціально обладнаному при денному центрі приміщенні, що забезпечене комунальними послугами і призначене для надання постраждалим особам, які звернулися до такого центру, послуг короткострокового або цілодобового перебування. Сюди можуть звернутися жінки, які страждають від домашнього насильства і яким, через загрозу такого насильства, немає де жити.

У притулку або денному центрі допоможуть вирішити питання з місцем перебування, нададуть юридичну та психологічну допомогу.

Адреси притулків є конфіденційними, тому дізнатися їхні контакти можна у поліції, центрах безоплатної правової допомоги, центрах соціально-психологічної допомоги, центрах соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, у мобільних бригад тощо.

У разі необхідності, особа, яка постраждала від насильства може отримати необхідну інформацію та консультації на «гарячих» лініях:

   Урядовий контактний центр для постраждалих від домашнього насильства – 15-47;

   Гаряча лінія Національної поліції України – 1536;

  Всеукраїнський контактний центр системи безоплатної правової допомоги - 0-800-213-103 

  Важливо пам’ятати, що якщо Ви чи ваші знайомі постраждали від домашнього насильства  – не потрібно про це мовчати, потрібно звернутися за допомогою та знайти вихід з ситуації, яка склалася.

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт