Історія села Собківка

Село Собківка розташоване у кількох кілометрах на південний схід від Умані. Центр сільської ради. Кількість населення – 850 осіб.

Церква Святої Параскеви

У Собківці збереглася пам’ятка дерев’яної архітектури – церква Святої Параскеви. Збудували її у 1870 році. Церква не схожа на інші культові споруди того часу, адже має три входи з одного боку. Всі вони мають окремі ганки. Церква майже прямокутна в плані, хоча, ймовірно, колись була хрещатою. Коли було зроблено бічні добудови – невідомо. Ймовірно це сталося у радянські часи. Хоча для чого таке було робити?

Можливо це й на краще, що церква має бічні добудови. Вони додають їй особливого колориту та оригінальності.

Село Собківка відоме із XVIІІ століття. Колись на місці села був чумацький перевіз через річку Ятрань. Це місце потребувало особливої маневреності від втомлених волів та особливої майстерності від погоничів. Тут постійно лунали чумацькі команди “Цоб, цабе!”. Слово “цоб” трансформувалось у “соб”, а поселення, яке згодом з’явилося біля переправи, назвали Собківкою.

Текст та фото Романа Маленкова