Органи та служби до яких можна звернутися за допомогою у випадку домашнього насильства
Законом передбачена низка органів та служб до яких можна звернутися за допомогою у випадку домашнього насильства.
Серед них:
1. Служби у справах дітей
До служб у справах дітей необхідно звертатися за потреби забезпечення захисту прав та інтересів дитини, надання допомоги дітям постраждалим від насильства, а також представництва прав та інтересів дитини у суді при розгляді питань, пов’язаних із здійсненням актів домашнього насильства, зокрема про видачу обмежувального припису.
Також маємо знати, якщо дитина стала свідком домашнього насильства, вона визнається постраждалою і тому необхідно звернутися за захистом у службу у справах дітей.
2. Уповноважені підрозділи органів Національної поліції України;
До повноважень Національної поліції України належить виявлення фактів домашнього насильства та своєчасне реагування на такі факти, прийом і розгляд заяв та повідомлень про вчинення домашнього насильства, інформування постраждалих осіб про їхні права, заходи і соціальні послуги, якими вони можуть скористатися.
Також, поліція виносять термінові заборонні приписи стосовно кривдників та здійснюють взяття на профілактичний облік кривдників та проведення з ними профілактичної роботи.
3. Органи управління освітою, навчальні заклади, установи та організації системи освіти;
До повноважень навчальних закладів належить проведення з учасниками навчально-виховного процесу виховної роботи із запобігання та протидії домашньому насильству, приділяючи особливу увагу формуванню небайдужого ставлення учнів до постраждалих дітей, усвідомлення необхідності невідкладного інформування вчителів про випадки домашнього насильства, що стали їм відомі, повідомлення про такі випадки до кол-центру з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей.
У разі виявлення факту домашнього насильства стосовно дітей навчальні заклади повідомляють про це службу у справах дітей, уповноважені підрозділи органів Національної поліції України.
4. органи охорони здоров’я, установи та заклади охорони здоров’я;
Якщо є необхідність отримання медичної допомоги потрібно звертатися до закладів охорони здоров’я. Постраждалим від домашнього насильства надається медична допомога з урахуванням індивідуальних потреб. Окрім того, у разі виявлення тілесних ушкоджень забезпечується проведення медичного обстеження постраждалих осіб, а у разі виявлення ушкоджень сексуального характеру постраждалих осіб направляють на тестування на ВІЛ-інфекцію.
5. Центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги;
Відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», існує первинна правова допомога та вторинна правова допомога:
• безоплатна первинна правова допомога – що полягає в отриманні юридичних консультацій фахового юриста, доступі до необхідної правової інформації, складанні заяв, скарг та інших документів правового характеру;
• безоплатна вторинна правова допомога – що полягає в отриманні правової допомоги для представництва інтересів у суді, підготовці процесуальних документів.
Безоплатна первинна правова допомога надається усім громадянам України, іноземцям, особам без громадянства, у тому числі біженцям чи особам, які потребують додаткового захисту.
6. суди;
У судах розглядаються справи пов’язані з домашнім насильством, а саме притягнення кривдника до відповідальності, поновлення порушених прав постраждалих осіб, видача обмежувальних приписів тощо.
7. Прокуратура
8. Уповноважені органи з питань пробації.
Важливо пам’ятати, якщо стається ситуація домашнього насильства, за допомогою можна звернутися будь - який орган або структуру задля отримання допомоги.