ПРО ПІЛЬГИ ДЛЯ УЧАСНИКІВ БОЙОВИХ ДІЙ

Дата: 27.03.2023 12:07
Кількість переглядів: 260

Фото без опису

ПРО ПІЛЬГИ ДЛЯ УЧАСНИКІВ БОЙОВИХ ДІЙ

Українське законодавство містить чимало актів, які передбачають пільги для учасників бойових дій. Центральне місце у цій сфері займає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». 

Хто має право на статус учасника бойових дій?

Відповідно до Постанови від 20 серпня 2014 р. № 413, статус учасника бойових дій надається тим, хто брав безпосередню участь в обороні України, захисті безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. За умови, що вони виконували особисто або у складі військового формування бойові (службові) завдання, розвідку, зокрема отримали поранення, контузії, каліцтва.

Відповідно до ст. 6 Закону України № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій є ті, хто брав участь у виконанні бойових завдань із захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час. 

Сьогодні законодавство надає можливість отримати статус учасника бойових дій членам територіальної оборони, а також цивільним, залученим до руху опору на окупованих територіях. 

Учасникам бойових дій надаються такі пільги:

1. Безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів (у разі наявності коштів з місцевого бюджету).

2. Першочергове безплатне зубопротезування (у разі наявності коштів з місцевого бюджету).

3. Безоплатне санаторно-курортне лікування або компенсація вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Порядок надання путівок, розмір та порядок виплати компенсації визначаються Кабінетом Міністрів України (у разі наявності коштів з місцевого бюджету).

4. 75-процентна знижка на квартирну плату (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю).

5. 75-процентна знижка на комунальні послуги (газ, електроенергія та інші) та скраплений балонний газ для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу.

Для сімей, що складаються лише з непрацездатних, надається 75-процентна знижка за користування газом для опалення на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім’ю).

6. 75-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

7. Безплатний проїзд усіма видами міського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, залізничним і водним транспортом приміського сполучення, автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання (у разі наявності коштів з місцевого бюджету).

8. Користування при виході на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи.

9. Щорічне медичне обстеження і диспансеризація.

10. Першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація.

11. Виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи.

12. Використання чергової щорічної відпустки у зручний час, додаткова відпустка без збереження заробітної плати до двох тижнів на рік.

13. Переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи, організації;

14. Першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир, забезпечення паливом.

Учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво у бойових діях чи при виконанні обов’язків військової служби, забезпечуються житплощею, у тому числі за рахунок міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, установами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій, — протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.

15. Позика на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт будинків і подвірних будівель, приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій. Позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок з погашенням протягом 10 років, починаючи з п’ятого року після закінчення будівництва. 

16. Першочергове право на вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів, кооперативів з будівництва та експлуатації колективних гаражів, стоянок та їх технічне обслуговування, до садівницьких товариств, на придбання матеріалів для індивідуального будівництва.

17. Безплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським транспортом, або проїзд один раз на рік (туди і назад) вказаними видами транспорту з 50-процентною знижкою;

18. Позачергове користування всіма послугами зв’язку.

19. Першочергове обслуговування підприємствами, установами та організаціями служби побуту, громадського харчування, житлово-комунального господарства, міжміського транспорту.

20. Позачергове влаштування на обслуговування службами та закладами соціального захисту. Якщо обслуговування неможливе, заклади мають відшкодовувати витрати, пов’язані з доглядом за цим ветераном війни.

21. Учасникам бойових дій на території інших держав надається право на позаконкурсний вступ до вищих навчальних закладів та переважне право на вступ до професійно-технічних навчальних закладів і на курси.

Крім того, передбачена щорічна виплата разової грошової допомоги до 5 травня. Якщо військовий(а) не отримав(ла) цю допомогу через смерть, і сума не включена до спадщини, вона виплачується батькам, чоловіку (дружині), дітям.

До сімей загиблих (померлих внаслідок хвороб, каліцтва чи травм, зниклих безвісти під час виконання завдань в районах АТО, ООС та під час протистояння повномасштабному російському вторгненню) Захисників і Захисниць України належать:

1. Сім’ї рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, поліцейських, які загинули або померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час участі в антитерористичній операції;

2. Сім’ї добровольців під час АТО у Донецькій та Луганській областях, які загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, перебуваючи безпосередньо в районах АТО та у період її проведення (у тому числі волонтери). Йдеться зокрема й про тих, кого потім включили до офіційних військових структур, і тих, кого не включили, але хто виконував завдання у взаємодії з цими структурами. 

3. Сім’ї військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних, добровольців Сил тероборони) ЗСУ, Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПСУ, Державної спеціальної служби транспорту, військових прокуратур, підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, ДСНС, Державної пенітенціарної служби, добровольці територіальної громади, інших військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

До членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, належать:

 • батьки;

 • один із подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні;

 • діти, які не мають (і не мали) своїх сімей;

 • діти, які мають свої сім’ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття;

 • діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти;

 • утриманці загиблого (померлого), яким у зв’язку з цим виплачується пенсія.

Сім’ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України мають право на пільги:

 • безплатне одержання ліків;

 • безплатне першочергове зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);

 • безоплатне санаторно-курортне лікування;

 • 50-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата); 

 • 50-процентна знижка плати за користування комунальними послугами;

 • позачерговий безплатний капітальний ремонт власних жилих будинків і першочерговий поточний ремонт жилих будинків і квартир;

 • щорічне медичне обстеження;

 • першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;

 • виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи;

 • використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час; одержання додаткової відпустки без збереження заробітної плати строком до двох тижнів на рік;

 • переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників;

 • позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

Постанова Кабміну №168 від 28 лютого передбачає, що члени сім’ї військового, який загинув, захищаючи Батьківщину під час воєнного стану, мають право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 15 млн грн. Рішення про призначення таких виплат ухвалює комісія, яка діє при Міноборони з 2014 року. 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора