До увади внутрішньо переміщених осіб!

Дата: 22.09.2022 14:30

Повномасштабне вторгнення російських військ в Україну  спричинило хвилю вимушеної зміни місця проживання мільйонами українських громадян, які рятуючи своє життя і членів сім’ї змушені були переміститися в пошуках безпечних куточків та адаптуватися в нових реаліях сьогодення. За таких умов внутрішньо переміщені особи потребують особливої уваги і допомоги  зі сторони держави, небайдужих громадян, громадських організацій та міжнародної спільноти.

Важливим питанням є статус  внутрішньо переміщеної особи,  порядок його набуття та облік; правова допомога, соціальна підтримка та компенсаційні виплати; права і обов’язки внутрішньо переміщених осіб.

Для отриманнядовідки ВПО (повнолітня або неповнолітня особа – особисто,  а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, – через законного представника) подаєзаяву про взяття на облік до:

– підрозділу з питань соціального захисту населення при державних адміністраціях;

– виконавчих органів сільських, селищних, міських рад;

– через Портал «Дія».

На отримання довідки мають право особи, які після введення Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні” воєнного стану перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204 “Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми “єПідтримка”Слід мати на увазі, що  Перелік адміністративно-територіальних одиниць зазнає змін, що може вплинути на набуття статусу та можливість отримання різних видів державних виплат, міжнародної допомоги, гуманітарної чи благодійної підтримки.

Пакет документів, необхідних для взяття на облік ВПО включає:

– Заява про взяття на облік;

–  Документ, щопосвідчує особу та підтверджуєгромадянствоУкраїни, або документ, щопосвідчує особу та підтверджуєїїспеціальний статус, абосвідоцтво про народженнядитини;

– Документ на підтвердження повноважень особи як законного представникачи родича малолітньої дитини, недієздатної особи;

Надзвичайно важливим є  інформування ВПО, яка береться на облік, що має здійснюватися під час видачі довідки посадовою особою уповноваженого органу та включає інформацію про:

-можливості розв’язання проблем, пов’язаних із соціальним захистом, зокрема з відновленням соціальнихвиплат;

– можливість та порядок отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриттявитрат на проживання;

– місцезнаходження місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування;

–обов’язок повідомити про зміну місця проживання у повноваженому органу за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання;

– обов’язок повідомити уповноваженому органу або уповноваженій особі територіальної громади  про добровільне повернення до покинутого постійного місця проживання не пізніш як за три дні до від’їзду або протягом трьох днів у повноваженому органу після повернення до покинутого постійного місця проживання.