Повідомлення про випадок грипу птиці.

Дата: 24.01.2020 10:32
Кількість переглядів: 493

Фото без опису

            За повідомленням Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області від 20.01.2020 № 44-04-23-04/229-10 ПП «Хутір»,   с. Бугаків, Немирівського району, Вінницької області виявлено вірус грипу птиці. Рішенням ДНПК накладено карантин, поголів’я знищено. В осередку захворювання вживаються заходи з локалізації та недопущення поширення збудника грипу птиці. Харчові яйця знесені в період з 10.01.2020 по 20.01.2020 року являються ймовірно контамінованими вірусом грипу птиці.

        Грип птиці, який також називають чумою птиці, являє собою гостре вірусне захворювання, яке характеризується ураженням органів травної і дихальної систем та високою смертністю. Грип птиці охоплює велику частину поголів’я у неблагополучному господарстві та на великій території навколо.

                Протягом останнього часу грип птиці зареєстровано в Польщі, Словацькій Республіці, Угорщині та Румунії, які є сусідами України.

               Збудником грипу є РНК-місний вірус. Існує можливість переадаптації штамів вірусу грипу людини до птиці та інших видів тварин і навпаки.

              За природного інфікування вірус грипу можна виділити від усієї домашньої та деяких видів дикої птиці, які є резервуаром збудника в природі.

              Грип птиці швидко поширюється повітряно-крапельним шляхом і проникає до чутливого організму перш за все через слизові оболонки клоаки та кон’юнктиви. Існує також аліментарний шлях передачі збудника. Таким чином, джерелом інфекції є хвора птиця, а сам вірус може швидко поширюватися через забруднений корм, воду та підстилку. Найбільш небезпечним джерелом збудника вважають перехворілу птицю, яка зберігає вірусоносійство протягом не менше двох місяців.

              Одним із факторів розповсюдження хвороби може бути перевезення хворої або підозрілої птиці, особливо іще до появи перших симптомів захворювання. Вірус також може поширюватися через товарну продукцію (яйця, тушки, пір’я), отриману від клінічно хворої або інфікованої птиці. Певну роль у поширенні грипу здатні відігравати і дикі птахи, переносячи збудника на великі відстані.

        Клінічні ознаки:

         Захворюваність птиці на грип у господарстві може охоплювати від 80 до 100 % поголів’я і мати різний перебіг.

        Так, інкубаційний період триває від 20 годин до кількох діб, далі температура підвищується до 43–44°С, птиця стає пригніченою, яєчна продуктивність різко падає, спостерігаються порушення у роботі органів травлення та дихання, гребінь та сережки набувають синюшного забарвлення і вже протягом перших двох днів до 80–100% птиці гине.

         Для встановлення діагнозу до лабораторії можна направляти шматочки органів і слизові оболонки носу та носові витікання від підозрілих у захворюванні птахів.

         Специфічного лікування при захворюванні птиці на грип не розроблено.

Вся птиця у вогнищі інфекції, а також у загрозливій зоні підлягає знищенню.

        Керуючись п.п.3 п.4 Положення про Державну службу безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів, затвердженого постановою КМУ від 02.09.2015 року № 667, пропоную власникам птиці, з метою запобігання заносу вірусу хвороби, необхідно дотримуватись наступних заходів профілактики:

  • купівлю птиці здійснювати в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;
  • інформувати державну ветеринарну службу про наявність птиці і надавати доступ для проведення клінічного огляду та необхідних профілактичних щеплень та обробок;
  • утримувати різні види птиці окремо;
  • виключити можливість контакту домашньої птиці з дикою, в тому числі синантропною (голуб, горобець, сорока, ворона тощо);
  • не допускати сторонніх осіб в місця утримання птиці;
  • проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території, послід та підстилку спалювати або знезаражувати біотермічним методом;
  • дотримуватись правил особистої гігієни при догляді за птицею;
  • оформити оголошення для ознайомлення населення із заходами попередження грипу птиці.

 

    При невластивій поведінці птиці, перших ознаках захворювання чи загибелі птиці необхідно терміново сповістити Держпродспоживслужбу!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора