З метою посилення заходів щодо організації контролю, профілактики та недопущення розповсюдження високопатогенного грипу птиці розроблений «План дій при підозрі захворювання (загибелі) птиці на високопатогенний грип».
Міграція перелітної птиці - один з основних шляхів занесення збудника високопатогенного вірусу грипу птиці на територію області. Повітряними шляхами територію України перетинає понад мільйон птахів, які повертаються з південних країн, в яких саме і відмічалася найбільша кількість випадків захворювання. Черкащина знаходиться на одному з чотирьох коридорів перельоту.
В області сконцентровані потужні птахогосподарства, в яких нараховується більше 21 мільйону птиці різних видів, та більше 2 мільйонів у господарствах особистого користування населення.
З метою посилення заходів щодо організації контролю, профілактики та недопущення розповсюдження високопатогенного грипу птиці розроблений «План дій при підозрі захворювання (загибелі) птиці на високопатогенний грип».
Для профілактики захворювання птиці власникам необхідно:
здійснювати господарські та ветеринарні заходи, які забезпечуватимуть попередження виникнення захворювання птиці;
- здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;
- інформувати державну ветеринарну службу району про наявність птиці з метою проведення необхідних профілактичних заходів;
- на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду;
- притримуватись режиму закритого типу (не допускати вигулу (виходу) домашньої птиці за межами дворової території);
- утримувати різних види птахів окремо;
виключити можливість контакту домашньої птиці з дикими, особливо водоплавними, і синантропними птахами;
- не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці; - проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням; - забій домашньої птиці, призначеної для реалізації в торгівлі, здійснювати на спеціалізованих підприємствах;
- проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території; - дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінний одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках і т.п.).
При ознаках захворювання чи незвичній поведінці птиці, у випадку масової загибелі необхідно терміново сповістити територіальний орган Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби).