Профілактика раннього соціального сирітства

Дата: 09.11.2021 11:24

Українське суспільство переживає надскладні часи. По- перше, нестабільна соціальна ситуація пов'язана із зубожінням сімей (безробіття обох або одного з батьків, жебрацтво, тривала відсутність, розлучення батьків, відсутність постійного житла). По- друге, морально- етична та психологічна, зокрема асоціальний спосіб життя батьків, різні види залежності, примушення дітей до жебракування, злочинні діяння батьків, різноманітні форми насильства, спрямовані на дітей, раннє або позашлюбне материнство. Усі ці причини безпосередньо впливають на  українську сім'ю, і як наслідок, спричиняють значну кількість негативного явища соціального сирітства.

Соціальні сироти – діти батьків, які не виконують своїх обов'язків з різних причин, саме такі діти складають одну з основних категорій серед  неблагополучних дітей. Це певний стан дитинства, який характеризується тим, що діти при живих батьках, незалежно від офіційно визнаного статусу сім'ї, живуть без необхідної опіки й виховання, без емоційної підтримки та участі з боку своєї родини.

Соціальне сирітство – це порушення прав неповнолітньої дитини шляхом ухилення або відсторонення  батьків від виконання батьківських обов'язків через втрату або зниження потенціалу загальнолюдських і духовних цінностей у родині та деформацію соціальних і моральних цінностей у суспільстві. Це діти з гарантованим державою правом та найбільшою потребою мати сім'ю – батька й матір. У кожній цивілізованій державі турбота про знедолених дітей є головною  моральною нормою.

Однією з причин зростання соціального сирітства є збільшення відсотку народжених дітей у сім'ях де батьки з різних причин не можуть виконувати батьківські обов'язки, тому важливо в разі потреби надавати соціальну допомогу сім'ям, що опинилися в складних життєвих обставинах, а також підготувати молодь до відповідального батьківства, здорового способу життя, соціального та психологічного благополуччя дітей і молоді, їх соціокультурного розвитку, тощо.

Соціальні сироти – це особлива соціально – демографічна група дітей, які формально мають батьків, але через соціальні, економічні, морально – психологічні та фізичні причини фактично позбавлені батьківського піклування. До них належать бездоглядні і безпритульні діти, тобто «діти вулиці», тому на виконання наказу начальника служби у справах дітей   Дмитрушківської сільської ради «Про проведення профілактичного заходу Діти вулиці» на території належних пунктів Дмитрушківської сільської ради відповідно графіку проводяться рейди по селах громади.